Jak się przygotować do turystyki zimowej?

Możliwość komentowania Jak się przygotować do turystyki zimowej? została wyłączona 39
Jak się przygotować do turystyki zimowej?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Za oknami spadł śnieg ale to nie powód żeby rezygnować z górskich wędrówek. Wiadomym jest że nie należy się wybierać się w wyższe partie gór bez profesjonalnego przygotowania jednak w przypadku wypraw w doliny sprzęt i przygotowanie nie musi już być takie profesjonalne.
Jak więc się przygotować do amatorskiej turystyki zimowej?

Pierwszym i chyba najważniejszym elementem jest zapewnienie naszemu organizmowi odpowiedniej temperatury ciała poprzez odpowiednie kurtki zimowe, spodnie a także odpowiednią bieliznę termoaktywną.
Zacznijmy od bielizny która odpowiedzialna jest za odprowadzanie potu i zapewnienie abyśmy nie tracili ciepła w nadmiarze. Jak ją w takim razie wybrać? Ważne aby ona przylegała do naszego ciała a jednocześnie nie krępowała naszych ruchów gdyż będzie to nam strasznie przeszkadzać. Najlepszym rozwiązaniem jest tutaj komplet takiej bielizny czyli spodnie i bluza.
Następnym warunkiem udanej turystyki jest odpowiednia kurtka zimowa. Powinna ona być najlepiej z puchu kaczego gdyż jest to idealny izolator ciepła a także posiadać membranę np. Gore-Tex, VaporTex są to dwie najbardziej znane membrany i jednocześnie najbardziej polecane. Inne dodatkowe atrybuty jakie powinna posiadać kurtka to m.in. laminowane szwy i zamek który zabezpieczają przed przedostaniem się kropel wody do środka, regulowany kaptur a także system kieszeni idealnym rozwiązaniem są 2 kieszenie wewnętrzne i zewnętrzne.
Ostatnim zakupem powinny być spodnie. Powinny one najlepiej składać się z kilku warstw. Pierwszą zewnętrzną powinna być wykonana z wytrzymałej tkaniny odpornej na uszkodzenia, kolejna powinna być warstwa polaru i ostatnią wewnętrzną powinna być warstwa membrany podobnej jak w kurtce.
Przydatne mogą być także lokalizatory które umożliwiają funkcje poszukiwania jak i rozsyłania sygnału w przypadku przysypania przez śnieg gdyż jak wiadomo w górach trzeba być przygotowanym na wszystko.
Będąc wyposażonym w takie rzeczy możemy się w pełni cieszyć pięknymi zimowymi widokami bez obawy o nasze bezpieczeństwo.

Ciekawe wpisy o podróżach i turystyce:

admin

View all contributions by admin

Similar articles